E-İmza İle Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?
13 Şubat 2019

E-İmza (NES-Nitelikli Elektronik Sertifika) yenileme başvuruları, mevcut ve halen geçerli e-imza ile imzalanarak yapılabilmektedir. Bu şekilde yapılan başvurularda sertifika üretim ve teslim süreci ıslak imzalı başvuruya göre daha kısa zamanda olmaktadır. Aşağıda başvuru adımları konusunda bir yönerge verilmiş olup bu yönerge Windows işletim sistemi için geçerlidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yönerge başvuru sahiplerine teknik anlatım bilgisi vermek amacıyla hazırlanmış olup Bartın İl Sağlık Müdürlüğü başvuru sahiplerini bu şekilde başvuru yapma konusunda zorunlu tutmaz. Başvuru sahiplerinin başvuru sırasında yaşayabileceği Güvenlik Problemleri konusunda Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'nün herhangi bir sorumluluğu olmayacak olup başvurularını bu yöntem ile yapanlar bu durumu kabul etmiş olurlar.


Gereksinimler

1- Tarayıcı olarak İnternet Explorer 11 ve üzeri. (Microsoft'un diğer bir tarayıcısı olan Edge desteklenmiyor.)

2- Java Runtime Environment yazılımı. Buradan indirebilirsiniz.(Şayet bilgisayarınızda bu yazılımın sunulandan farklı bir sürümü kurulu ise kaldırarak bu sürümü kurunuz.)

Adım Adım Başvuru

1- Öncelikle Javada bazı ayarlar yapılır. Bunun için Java Control Panel açılarak Security sekmesinden Edit Site List ve butonu tıklanır, açlılan Exception Site List penceresinde Add butonu tıklanarak Kamu Sertifikasyon Merkezi Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru sayfası olan https://portal.kamusm.gov.tr/ adresi eklenir.2- Geçerli (Süresi dolmamış, halen aktif olarak kullanılabilen) e-imza bilgisayara takılarak internet explorer ile https://portal.kamusm.gov.tr/bp/ws.go adresine giriş yapılarak başvuru işlemine başlanır ve sayfada istenen bilgiler uygun şekilde doldurularak devam edilir.


NES Basvuru.jpg2- Başvuru ile ilgili gerekli bilgiler doldurulduktan sonra beyan edilen cep telefon numarasına onay SMS'i gelecektir. SMS'de yer alan kodu girdikten sonra gelen ekrandan Yöntem 1: E-İmzalı Başvuru seçeneği ile devam edilir.
3- Aşağıdaki resimdeki gibi bir hata alınmış ise ok ile gösterilen adres satırına tıklanarak klavyeden enter tuşuna basılır.

4- Java yazılımı tarafından gelen Security Warning penceresinde sırasıyla aşağıdaki resimdeki adımlar yapılır.
5- Son olarak aşağıdaki adımlar sırasıyla gerçekleştirilerek e-imzalı başvuru tamamlanır.
NES Basvuru imzalama.jpg