Bağımlıkla Mücadele Eğitici Eğitimi
15 Kasım 2018

Bartın Sağlık Müdürlüğü, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle hazırlanan “Sağlıklı Gelecek Gençlerle Gelecek” Projesi kapsamında Bağımlılığı Önleme ve Erken Dönem Müdahale İçin “Bağımlıkla Mücadele Eğitici Eğitimi” 5-9.11.2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Eğitici eğitimleri, başta geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, toplumu bağımlılık yapan zararlı tüm maddelerden korumak , madde bağımlılığı konusunda gerekli tedbirleri almak, kişileri bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.


İl Sağlık Müdürlüğü , Merkez ilçe Toplum Sağlığı Merkezi, Amasra İlçe Entegre Hastanesi, Şehit Piyade Er Hasan Hüseyin OĞUZ İlçe Entegre Hastanesi, Bartın Devlet Hastanesi Bartın Üniversitesi , İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden toplam 28 kişi eğitim almaktadır.

Katılımcılara “Bağımlılık kavramı nedir?, Bağımlılık türleri nelerdir?, Bağımlı Kimdir?, Bağımlılık yapan maddeler ve etkileri, Bağımlılık ve Risk Grupları, Normal Dışı Davranışlar, Bağımlılığın aileye etkisi, Bağımlılık ile ilgili Problemler, Bağımlılık Tanı ve Tedavileri, Değişimin adımları, Etkili iletişimin yolları, Sağlıklı ve özgür ol, Hemen tepki vermemek, İstekle başa çıkmak, Girdaptan çıkış, Riskli durumlar, Israrlarla başa çıkmak-güvenli davranış, Bağımsızlık yolunun temel taşları, Bağımlılık Danışmanlığında İlk Görüşme, Bağımlılık Danışmanlığında Kullanılan Yöntemler, Bağımlılık Danışmanlığında Önemli Noktalar, Koruyucu ve Önleyici Sosyal Hizmet Uygulamaları, Çocuk ve Ergen Koruyucu Sosyal Hizmet Uygulamaları, Ailelerle Koruyucu Sosyal Hizmet Uygulamaları, Bireyle Terapötik Çalışma ve Sosyal Hizmet, Aile ile Terapötik Çalışma ve Sosyal Hizmet, Sigara ve tütün bağımlılığı ile mücadele, Alkol bağımlılığı ile mücadele, Teknoloji bağımlılığı ile mücadele, Madde Bağımlılığı ile mücadele, Davranış Bağımlılıkları ile mücadele, Ülkemizde Bağımlılık ve Çözüm Sürecinde Uygulanan Yöntemler, Bağımlılarda Karşılaşılan Suçlar ve Hukuki Süreçler” konularında Prof. Dr. Cebrail KISA, Uzm. Dr. Emel KOYUNCU KÜTÜK, Psikolog Umut ÇIVGIN, Sosyal Hizmet Uzmanı Mustafa Ozan YILDIZ tarafından 5 günde toplam 40 saat sertifikalı eğitim verilmiştir.


Eğitim boyunca, bağımlılık yapan maddelerin neler olduğu, insan ve toplum sağlığı açısından zararları, bunlardan korunma yolları ve tedavi yöntemleri hakkında eğitici eğitimi alan 28 katılımcıya yapacakları eğitimlerde kullanılmak üzere eğitim kitapçığı, CD ve broşürler verildi. Bir yılda 28 eğitimcinin onbeşbin kişiye ulaşarak bilgilendirme yapması hedeflenmektedir. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde, gençleri zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak en büyük hedefimizdir. Gençlerin ve ailelerin kamu kurumlarıyla beraber işbirliği içerisinde hareket etmesi hedeflere ulaşmada en önemli unsurdur. Bilgili ve bilinçli olursak irademiz güçlenir ve her türlü bağımlılıkla mücadele edebiliriz. Gelin birbirimize destek olalım.Dr. Dursun KOÇ

Bartın İl Sağlık Müdürü

 • DSC_1161.JPG
 • DSC_1193.JPG
 • DSC_1209.JPG
 • DSC_1140.JPG
 • DSC_1161[1].JPG
 • DSC_1208.JPG
 • DSC_1186.JPG
 • DSC_1200.JPG
 • DSC_1138.JPG
 • DSC_1210.JPG
 • DSC_1160.JPG