Konuşma ve İşitme Engelliler İçin Engelsiz Hizmet ESİM
19 Haziran 2018

Konuşma ve işitme engelli vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerinden artık çok daha kolay bir şekilde yararlanabilecek. Bakanlığımızca geliştirilen Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) uygulaması, engelli vatandaşlarımızın hizmetinde.

ESİM ile işitme engelli vatandaşlarımız 7/24,

Acil bir sağlık sorununda ambulans talep edebilmekte,

MHRS üzerinden muayene randevusu alabilmekte,

Muayene olurken, tahlil-tetkik yaptırırken veya sonuç gösterirken tercüme hizmeti alabilmektedir.

 İŞARET DİLİYLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Engellilerin sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak için erişime açılan uygulama, işaret dilinde 7/24 destek veriyor.
Mobil marketlerde ücretsiz olarak erişime açılan ESİM; 112 Acil ambulans hizmeti, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) hizmeti ve tercüme hizmeti veriyor.


KONUM GÖNDERMEDEKİ SMS ÜCRETİNİ BAKANLIK KARŞILIYOR

Mobil uygulamanın önemli özelliklerinden biri olan konum paylaşma sırasında ihbarı yapan kişi 'ihbar et' tuşuna bastığı zaman otomatik olarak komuta merkezine konum iletiliyor. Telefonda internet yoksa SMS üzerinden komuta merkezine konum gönderilebiliyor ve SMS ücretini de Sağlık Bakanlığı karşılıyor.

 

KAYIT OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI TAKİP EDİN

Uygulamayı indirdikten sonra sisteme kayıt olmak oldukça basit. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra telefonunuza gelen doğrulama kodunu girip üyeliğinizi oluşturun.
Üyeliğinizi oluşturduktan sonra, "İhbar Et" seçeneğinden hizmetlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uygulamayı aşağıdaki linkler üzerinden iOS ve Android cihazlar için indirebilirsiniz.

 

Esim_Brosur_1.png

Esim_Brosur_2.png