Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği
02 Haziran 2018

Müdürlüğümüzce, 15.05.2018 tarihinde  Gerişkatırcı İlkokulu’nda "Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği’nde” düzenlendi. Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği ile bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde, fiziksel aktivitenin önemi ve yararları hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, yaşamın her alanında ve her yerde toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak, sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesini teşvik etmek hedeflendi.
Günün en önemli öğünü olan ve sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz koşulu olarak kabul edilen kahvaltının önemine dikkat çekmek maksadıyla müdürlüğümüz sağlık çalışanları öğrencilerle birlikte sabah kahvaltısı yaparak güne başladılar. Diyetisyenimiz Müzeyyen ELMAS KARA tarafından sağlıklı beslenme ve kahvaltının önemi konusunda çocuklar bilgilendirildi.
Hareket etmenin sağlık için önemine dikkati çekmek maksadıyla çocuklarla birlikte “Çuval Yarışı”, “İp Atlama”, "Halat Çekme", “Basketbol”, “Voleybol”, “Yakar Top” ve "Mendil Kapmaca" gibi geleneksel çocuk oyunlarının da yer aldığı fiziksel aktivite içeren oyunlar oynandı ve oyunlarda eğlenceli anlar yaşandı. Çocuklarımız  Diyetisyen Müzeyyen ELMAS KARA tarafından fiziksel aktivite ve sporun önemi konusunda bilgilendirildi. Bu oyunlar ile öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumlu yönde etkilemek, sporu sevdirmek, sporun sağlığa faydalarını öğretmek ve fiziksel aktivite konusunda farkındalık oluşturarak, çocukların sağlıklı yaşamalarını sağlamak amaçlandı.
Sağlıklı Yaşam Aracı’nda, öğrencilere el hijyeni konusunda video gösterimi yapıldı ve sonrasında Hemşire Sevda AKSU tarafından el hijyeni konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu.
Diş Hekimi Ebru GÖREN ve Atılgan KİRAZ tarafından çocuklara diş sağlığı konusunda bilgilendirme yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, içerisinde diş macunu, diş fırçası bulunan kalemlikler hediye edildi.
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle çocuklarda kitap okuma oranı hızla düşmekte olup bu konuda çocukları heveslendirmek ve yol gösterici olabilmek maksadıyla Çocuk Gelişimci Serpil SİVRİ tarafından kitap okuma etkinliği düzenlendi. Psikolog Çağlar KUZU tarafından çocuklara internet ve teknolojinin güvenli kullanımı ve Uzm. Dr. Gülser DOĞAN tarafından da çocuklara akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme yapıldı.
Sağlık Memuru Yalçın YURDUSEV tarafından “Aşılı Çocuk Sağlıklı Çocuk” temasından yola çıkarak çocuklarımıza sağlıklı olmak için aşı olmanın önemli olduğu konusunda bilgilendirme yapıldı.
Boyama kitabımızda yer alan çevre algısı, öz bakım becerileri (diş sağlığı, el hijyeni), sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, ruh sağlığı ve toplumsal farkındalık temalı görseller ile çocukların yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımalarına ve anlamlandırmalarına, sağlık-okuryazarlığı bilincine sahip olmalarına, sağlıklı hayat tarzlarını ve alışkanlıklarını kazanmalarına katkı sağlamak maksadıyla öğrencilere  “Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Boyama Kitabı” ve boyama kalemleri dağıtıldı , boyama etkinliği düzenlendi. Bir gün süren Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği de katılımcılar eğlendirilirken, onlara hareketli yaşamın sağlığımız için ne kadar gerekli olduğu anlatıldı.  Öğrencilerin eğlenceli anlar geçirdiği "Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği", okul saatinin bitimiyle beraber hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.
Halk sağlığı sorunlarıyla mücadelemizde geleceğe yatırım yapıyoruz. Çocuklara yönelik faaliyetlerimiz artarak devam edecektir.
                                                                                                                                                                                                       Dr.Dursun KOÇ
                                                                                                                                                                                                       İl Sağlık Müdürü
                                                                                                                                                                                                      

 • 20180515_130517.jpg
 • IMG-20180515-WA0033.jpg
 • IMG-20180515-WA0062.jpg
 • IMG-20180515-WA0101.jpg
 • IMG-20180515-WA0115.jpg
 • WhatsApp Image 2018-05-18 at 09.41.49 (3).jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-18 at 09.50.50 (1).jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-18 at 09.53.49.jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-18 at 12.17.55 (13).jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-18 at 12.22.16 (1).jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-22 at 10.23.38 (2).jpeg
 • WhatsApp Image 2018-05-22 at 11.06.05.jpeg