Kurban Bayramımız kutlu olsun. #SağlıklıBayram
11 Ağustos 2019

Bayramlar, sevgi, saygı ve paylaşma duygularının ön plana çıktığı, milli ve manevi değerlerimizin pekiştiği, dargınlıkların, kırgınlıkların giderildiği, birlik ve beraberlik duygularımızın güçlendiği, dünyada ve ülkemizin her yanında geleneksel olarak birlikte kutladığımız çok özel ve anlamlı günlerdir. Bu nedenle, bayramların milletimizin her bir ferdi için, sağlık, huzur ve coşkuyla yaşanan, sevgi ve mutluluğun paylaşılıp çoğaltıldığı günler olabilmesi, hepimizin en büyük temennisi ve hedefidir. Bu hedefe ulaşabilmek için tüm sağlık çalışanları büyük bir özveri ve gayretle çalışmaktadır. Görev bilinciyle hizmetin sürekliliğini sağlayan sağlık personelimize bayram dolayısıyla bir kez daha şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

11 Ağustos tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramı’nın ilk gününden itibaren halkımızın bayram tatilinde,  sağlık hizmeti alırken problem yaşamaması için gerekli tedbirler teşkilatımızca alınarak uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda 112 Acil Sağlık hizmetlerimizde, Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinde ve Devlet Hastanemizde ilave nöbetçi personel görevlendirmesi yapılmıştır.

 Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken konuların başında; hayvanın uygun koşullarda kesimi, etin muhafazası ve tüketilmesi gelmektedir. Et,   çok yüksek protein içermesi sebebiyle mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Dolayısıyla kurban kesildikten sonra etler dış ortamda ve oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir. Kurban edilen hayvan sağlıklı olsa dahi, kesimden çok kısa bir süre sonra kas ve iç organlarda mikroorganizmalar üremeye başlar.  Bu nedenle etler ve sakatatlar kesinlikle çiğ veya az pişmiş bir şekilde tüketilmemelidir. Yaşa,  yapıya ve sağlık durumuna değişmekle birlikte,  bir insanın günde ortalama 50 ila  100  gram  protein  ihtiyacı  bulunmaktadır.  İhtiyaçtan fazla et tüketmek böbrekleri yorar,  bu  nedenle  günlük  alınan  et  miktarına  dikkat  edilmelidir. Buzlukta saklanan etler  oda  sıcaklığında  değil,  buzdolabında  (yaklaşık  +4 ̊C)çözdürülmelidir. Çözdürülen etler asla tekrar dondurulmamalıdır. Etin  içindeki  vitamin  ve  mineral  kaybını  önlemek  amacıyla  et  pişirme  tekniği  olarak kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilmelidir. Et,   demir yönünden oldukça zengin   bir   besindir.   C   vitamini   ise   demirin  vücuttan emilimini artırmaktadır. Bu nedenle kurban etini taze domates, biber, maydanoz, limon gibi C vitamini bakımından zengin gıdalarla birlikte tüketmek gerekir.

Kurbanın kesimi,  kurban etinin parçalanması ve doğranması  esnasında  meydana  gelen  yaralanmalar,  hemen  müdahale edilmediğinde     sağlığınız     açısından     olumsuz     sonuçlar   doğurabilir.   Ciddi kesik ve yaralanma durumlarında vakit kaybetmeden doktora başvurun. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Vatandaşların bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Mevsimsel olarak havaların sıcak olması dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Sıcak havalarda vücuttan sıvı miktarı azalacağı göz önüne alındığında sıvı tüketiminin önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık  2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir.

Her gün düzenli yapılan fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemekte,  azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle, “yaşam stili aktiviteleri” olarak adlandırılan yürüyüş, bahçe işi ile uğraşma, araba yıkama, bisiklete binme, merdiven kullanma vb. gibi aktivitelerle aktif bir yaşama başlamaya karar verilerek düzenli aktivite yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Bütün bu sağlık tedbirleri ile halkımızın sağlıklı mutlu bir bayram geçirmesini dileyerek, sağlık çalışanlarımızın ve aziz milletimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ederim.

                                                                                                                                                                                                      Dr.Dursun KOÇ

                                                                                                                                                                                                Bartın İl Sağlık Müdürü

  • KURBAN BAYRAMI.jpg