Kamuoyu Bülteni 22/05/2018
30 Temmuz 2018


Bartın’da Sağlık Hizmetlerinin her noktada kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Kozcağız beldemizin sağlık alanındaki ihtiyaçlarını 7/24 karşılamak amacıyla 3225 m2 alanlı mevcut bir binanın bakım onarım ihalesi 16 Mayıs’ta yapıldı. Kozcağız ASM 10 Aile hekimi birimi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, Röntgen, Laboratuvar, Ağız Diş Sağlığı Polikliniği , acil müşahede ve müdahale alanı olan kompleks bir yapıya sahip olacaktır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması hedeflenmektedir.

Karaköy ASM’nin avam projeleri tamamlanmıştır. Karaköy ASM 1357 m2 inşaat alanında 8 Aile Hekimi Birimi, Ağız Diş Sağlığı Polikliniği, acil müşahede ve müdahale alanı olarak planlanmıştır. Yılsonunda hizmete girmesi hedeflenmektedir.

Müdürlüğümüz sağlık hizmeti sunduğumuz mekânların kalitesinin artırılması çalışmaları yanında eğitim ve faaliyetlerle farkındalık artırılması çalışmalarında devam etmektedir.

2018 Yılı Teknik Destek Sonuçları Açıklandı. Başvuruları kabul edilen projelerden 13 tanesi başarılı olarak değerlendirilmiştir. 13 projenin 4 tanesi Bartın’dan sunulan projelerdir.  2018 yılı Teknik Destek Programı 3. döneminde Sağlık Müdürlüğümüzün TR81/18/TD/0039 Referans Numaralı “ Sağlık Okuryazarlık Düzeyi Düşük Bireylerle İletişimin Eğitimle Desteklenmesi” projesi kabul edilen 4 proje arasındadır.Proje kapsamında 250 sağlık çalışanına sosyal medya okuryazarlığı, is hayatında iletişim becerilerinin geliştirilmesi, problem çözme ve karar verme, stresle basa çıkma, özel durumu olan hastalarla ve hasta yakınlarıyla; öfke yasayan, panik yasayan, tedaviyi reddeden, travma yasamış,  yaslı hasta, engelli bireylerle stres yönetimi, çatışma yönetimi, öfke yönetimi konularında sertifikalı eğitim verilecektir.

Çocuk ve gençlerin sağlıklı yaşama teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan "Sağlıklı Tayfa, Rafadan Tayfa" müzikali, Bartın Cumhuriyet meydanında sahnelenecek. Eski mahalle oyunlarını, sosyalleşmeyi, sporu, paylaşımı, takım ruhu gibi değerleri çocuklara kazandırmayı amaçlayan, milli, manevi değerlere sahip sıcak bir mahalleden esinlenilmiş çizgi karakter projesi olan "Rafadan Tayfa", Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, "Sağlıklı Tayfa Rafadan Tayfa" kurgusu ile gösterimlerini sürdürüyor. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan "Sağlıklı Tayfa, Rafadan Tayfa" müzikali, 29 Mayıs'ta saat 21.00 ve 23.00 arasında Bartın Cumhuriyet meydanında sahnelenecek. "Sağlıklı Tayfa, Rafadan Tayfa" müzikalini tüm çocuklar ücretsiz olarak izleyebilecek. Tüm çocuklarımızı ebeveynleriyle birlikte bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                   Dr.Dursun KOÇ

                                                                                                                                                                                                                                                                                   İl Sağlık Müdürü

kamuoyu bülteni 22.05.2018.doc